Jakiego bukmachera wybrać?
20 kwi 2021 106 0

Jakiego bukmachera wybrać?

Jaki bukmacher jest najlepszy w Polsce? To pytanie, które zadaje sobie wielu graczy zakładów bukmacherskich. Ciężko jednoznacznie uzyskać odpowiedź. Bukmacherzy prześcigają się w ulepszaniu i udoskonalaniu swojej oferty, aby przyciągnąć do siebie jak największą liczbę graczy. Duża konkurencja i rywalizacja między bukmacherami może wprawić w osłupienie i utrudnić graczom wybór firmy najlepiej dostosowanej do ich potrzeb. W naszym artykule przyjrzymy się poszczególnym czynnikom, które najbardziej wpływają na wybór bukmachera i postaramy się pomóc Państwu w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie: Którego bukmachera internetowego wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze bukmachera?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na legalność danego bukmachera. Legalny bukmacher to bezpieczny bukmacher, a gra u niezarejestrowanych bukmacherów jest zagrożona odpowiedzialnością karną.

Następnym bardzo istotnym aspektem są oczywiście bonusy bukmacherskie. Trudno wyobrazić sobie gracza, który nie cieszyłby się z darmowego zakładu, bonusu do depozytu, czy zakładu bez ryzyka. Jeśli chodzi o bonusy zasada jest prosta, im wyższy, bardziej rozbudowany bonus, tym lepiej.

Kolejnym, równie ważnym, choć często pomijanym kryterium przy wyborze bukmachera jest intuicyjność strony internetowej i aplikacji mobilnej. Strona internetowa lub aplikacja stanowią pewnego rodzaju “łącznik” pomiędzy bukmacherem, a graczem. Warto więc wybrać bukmachera, którego strona przypadła nam do gustu i z której łatwo nam się korzysta.

Oprócz wymienionych wyżej czynników, zwrócimy uwagę jeszcze na dostępne ofertę bukmachera, metody płatności, proces rejestracji, czy program lojalnościowy.

Legalni bukmacherzy

Legalni bukmacherzy w Polsce

Pierwsza ustawa o grach hazardowych w Polsce powstała już w 1992 roku, lecz niedoskonała i wielokrotnie nowelizowana została z czasem zastąpiona aktualną ustawą o grach hazardowych z 2009 r. Nowa ustawa z czasem również zaczęła budzić wiele zastrzeżeń i kontrowersji, w szczególności zarzucono jej niezgodność z prawem Unii Europejskiej. Z tego powodu 15.12.2016 r. uchwalono nowelizację tej ustawy, która wraz z wejściem w życie 01.04.2017 r. wprowadziła wiele bardzo znaczących zmian.

Od 1 kwietnia 2017 roku bukmacherzy mogą legalnie oferować swoje usługi w Polsce tylko i wyłącznie jeżeli otrzymają stosowną licencję na organizowanie zakładów wzajemnych od Ministra Finansów. Spółki, które zdecydują się na organizowanie zakładów wzajemnych w naszym kraju są zobowiązane do złożenia specjalnego wniosku oraz przedstawienia szczegółowej dokumentacji dotyczącej planowanej działalności i całej firmy. Na rozpatrzenie takiego wniosku Ministerstwo Finansów ma aż 6 miesięcy.

O zezwolenie mogą się ubiegać spółki, które:

 • mają odpowiednio wysoki kapitał zakładowy
 • posiadają wystarczające zabezpieczenie finansowe
 • posiadają siedzibę w Polsce (lub ustanowią swojego przedstawiciela, który będzie posiadał taką siedzibę)
 • posiadają domenę internetową z końcówką “.pl”

Na chwilę obecną w Polsce mamy 16 firm, które spełniły wszystkie wymagania i uzyskały rządową licencję. Poniżej znajduje się lista wszystkich legalnych bukmacherów wraz z datą uzyskania licencji oraz przypisanym numerem:

 • STS – 21.02.2012 r. – nr. SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12
 • Fortuna – 23.01.2012 r. – nr. SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565
 • Betclic – 26.09.2018 r. – nr. 6831.11.2017
 • forBET – 04.05.2016 r. – nr. 6831.10.2016
 • ETOTO – 28.11.2014 r. – nr. AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17
 • BETFAN – 29.10.2018 r. – nr. 6831.3.2018
 • LVBet – 13.05.2016 r. – nr. 6831.9.2016.EQK
 • Totalbet – 22.03.2018 r. – nr. 6831.15.2017
 • Totolotek – 20.06.2013 r. – nr. AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485
 • PZBuk – 28.06.2018 r. – nr. PS4.6831.26.2017
 • eWinner – 30.10.2018 r. – nr. 6831.29.2017
 • Traf – 30.11.2018 r. – nr. 6831.3.2018
 • Typiko – 28.11.2018 r. – nr. 6831.30.2017
 • Noblebet – 03.01.2019 r. – nr. PS4.6831.28.2017
 • Superbet – 24.10.2019 r. – nr. PS4.6831.5.2019
 • Bestbet24 – 14.05.2019 r. – nr. 6831.5.2018

Ministerstwo Finansów Polska

Bonusy bukmacherskie i bonusy na start

Bonus dla nowych klientów jest jednym z najbardziej popularnych i zarazem najbardziej skutecznych sposobów bukmacherów na przyciągnięcie do siebie graczy.

Bonusy bukmacherskie mogą przyjmować różne formy i mieć różne wartości. Do najpopularniejszych należą zakłady bez ryzyka, bonusy od depozytu lub punkty lojalnościowe do wykorzystania na stronie bukmachera.

Wszyscy polscy bukmacherzy internetowi oferują swoje własne kody promocyjne. Legalni bukmacherzy online tworzą i udostępniają kody promocyjne swoim partnerom, którzy z ich pomocą oferują dodatkowe korzyści swoim klientom i tym samym promują bukmacherów. Bonusy bukmacherskie są w pełni legalne i zgodne z zapisami Ustawy Hazardowej, która dopuszcza stosowanie akcji reklamowych i promocyjnych.

Aby odebrać bonus bukmacherski należy zarejestrować się w serwisie bukmachera z kodem promocyjnym. Różne kody promocyjne mogą dawać dostęp do różnych bonusów więc przed wykorzystaniem danego kodu zawsze należy sprawdzić, jaki dokładnie bonus on zapewnia.

Oferta

Zadając sobie pytanie “u jakiego bukmachera najlepiej grać?” warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie zakłady bukmacherskie będziemy najczęściej obstawiać. Niektórzy bukmacherzy, mimo iż oferują wiele rodzajów zakładów sportowych i pozasportowych, skupiają się na jednej konkretnej gałęzi zakładów np. na koszykówkę, czy na piłkę nożną.

Dobór odpowiedniej dla swoich potrzeb oferty jest bardzo istotny, ponieważ dzięki temu nigdy nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem zakładów na spotkania, które nas interesują. Bogata oferta najlepszych polskich bukmacherów pozwoli również na zawieranie zakładów z handicapem lub dotyczących kilku zdarzeń.

Na ofertę bukmachera nie składa się jednak tylko ilość oferowanych przez niego zakładów online. Bardzo ważnym aspektem są również kursy bukmacherskie i ich wysokość. W głównej mierze zależą one od marży, którą narzuca dany bukmacher na swoje zakłady. Kursy bukmacherskie mogą być tym samym bardziej lub mniej korzystne w zależności od bukmachera oraz od rodzaju wydarzenia sportowego. Najwyższe kursy bukmacherskie zapewniają najwyższe wygrane, często zdarza się tak, że obstawiając kupon na to samo wydarzenie u bukmachera A otrzymujemy nawet kilkadziesiąt złotych więcej w przypadku wygranej, niż u bukmachera B. Z tego powodu bez wątpienia warto zainteresować się poziomem kursów u bukmachera, u którego zamierzamy założyć konto.

W ofertę danego bukmachera wpisuje się także program lojalnościowy. Gracze internetowych zakładów bukmacherskich charakteryzują się wysoką mobilnością i nie przywiązują się do jednego bukmachera. Właśnie dlatego bukmacherzy starają się zadbać również o swoich stałych klientów. W ramach programów lojalnościowych polskich bukmacherów możemy otrzymać darmowe zakłady, bonusy do depozytu, darmowe doładowania, a nawet wycieczki zagraniczne bądź innego rodzaju nagrody rzeczowe.

Strona internetowa

Bardzo ważnym elementem dotyczącym każdego bukmachera internetowego jest również interfejs jego strony internetowej. Ten czynnik, chociaż dość rzadko brany pod uwagę, jest również istotny przy wyborze najlepszego bukmachera świadczącego swoje usługi online.

Chyba nie istnieje nic bardziej irytującego od zacinającej się lub nie intuicyjnej strony internetowej bukmachera. Mimo iż początkowo wydaje się to błahe i trzecioplanowe to w dłuższej perspektywie słabo wykonana strona może być nawet powodem, przez który gracze odchodzą od swojego dotychczasowego bukmachera.

Sprawdzając, czy witryna danego bukmachera będzie dla nas odpowiednia, warto zwrócić uwagę na:

 • Kolorystykę – np. czy kolory nie są zbyt jaskrawe, nie męczą oczu
 • Układ strony – np. czy na stronie głównej nie znajduje się zbyt wiele
 • Czytelność – np. czy czcionka ma odpowiednio duży rozmiar
 • Intuicyjność – np. czy aby postawić zakład nie trzeba “przekopać się” przez kilka niepotrzebnych zakładek
 • Język używany na stronie – np. czy wszystkie zasady są czytelnie i zrozumiale zapisane

Aplikacja mobilna

Z każdym rokiem coraz więcej aktywności internetowej odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Nic w tym dziwnego, korzystanie z aplikacji jest szybkie, wygodne i możliwe w każdym miejscu.  Właśnie dlatego bukmacher bez aplikacji mobilnej staje się już powoli rzadkością.

pobierz aplikację mobilną do zakładów sportowych

Podstawowym warunkiem, na który musimy zwrócić uwagę w kontekście aplikacji mobilnych jest ich dostępność. Zdecydowana większość bukmacherów udostępnia swoje aplikacje na systemy: Android i iOS. Nie są to jednak wszyscy.

Dodatkowo ze względu na regulamin Google Play urządzenia mobilne z systemem Android nie mają możliwości pobrania aplikacji firmy bukmacherskiej bezpośrednio ze sklepu z aplikacjami. Bukmacherzy są więc zmuszeni do udostępniania swoich aplikacji np. na stronie internetowej, co może okazać się pewnym utrudnieniem, szczególnie dla tych słabiej obytych z technologią graczy.  Apple Store zezwala na aplikacje bukmacherskie w swoim sklepie, pod warunkiem że bukmacher posiada ważną licencję Ministerstwa Finansów.

Mimo wymienionych wyżej problemów aplikacje mobilne są świetną alternatywą dla stron internetowych. Oprócz standardowych funkcji dostępnych również na stronie internetowej apki posiadają specjalne udogodnienia takie jak:

 • Powiadomienia push – informują np. o nadchodzących promocjach, szczególnie wysokich kursach lub o wygranym kuponie
 • Match tracker – system umożliwiający bieżące śledzenie przebiegu obstawionego wydarzenia
 • Touch ID – funkcja umożliwiająca logowanie się do aplikacji lub zawieranie zakładów przy pomocy odcisku palca

Proces zakładania konta

Proces rejestracji jest kluczowym elementem budowania serwisów w internecie, w tym serwisów oferujących zakłady bukmacherskie. Zbyt skomplikowany formularz rejestracyjny może być spowodować, że gracze zrezygnują z korzystania z usług danego bukmachera jeszcze przed rozpoczęciem gry.

W badaniu przeprowadzonym na grupie brytyjskich graczy, aż 43% z nich uznało szybką i intuicyjną rejestrację jako podstawowe kryterium przy wyborze bukmachera. Natomiast na pytanie czy kiedykolwiek zdarzyło im się rozpocząć i nie dokończyć rejestracji na stronie z zakładami bukmacherskimi aż 41% odpowiedziało twierdząco. Najczęściej wymienianą przyczyną rezygnacji z założenia konta u danego bukmachera były:

 • Zbyt szczegółowe wymagania (41%)
 • Zbyt skomplikowany formularz rejestracyjny (32%)
 • Nie odpowiadający regulamin strony (26%)

Proces rejestracji na stronie bukmachera

Wymagania stawiane przez polskie prawo takie jak: obowiązek przesłania skanu lub zdjęcia dowodu osobistego oraz obowiązek podania numeru konta bankowego są najczęstszymi powodami, przez które gracze często odkładają w czasie założenie konta, a część rezygnuje z gry w zakładach bukmacherskich.

Z tego właśnie powodu legalni bukmacherzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i większość z nich oferuje już tzw. szybką rejestrację. W formularzu szybkiej rejestracji nie trzeba wysyłać ani skanu dowodu tożsamości, ani podawać numeru konta bankowego. Podczas szybkiej rejestracji zazwyczaj należy tylko:

 • Podać swój adres e-mail
 • Podać swoje imię i nazwisko
 • Stworzyć swój login
 • Stworzyć hasło
 • Podać numer telefonu

Polscy bukmacherzy, którzy umożliwiają szybką rejestrację to: STS, Totolotek, LVBET, Fortuna, PZBuk, TOTALbet, eWinner, Superbet i Noblebet.

Po weryfikacji numeru telefonu gracz zostaje posiadaczem tzw. konta tymczasowego. Konto tymczasowe działa na podobnych zasadach jak konto stałe z pewnymi wyjątkami:

 • U większości bukmacherów posiadacze konta stałego nie mogą wykorzystać bonusów na start (będą mogli, po zweryfikowaniu tożsamości)
 • Posiadacze konta tymczasowego mają ograniczoną stawkę na zakłady
 • Posiadacze konta tymczasowego nie mają możliwości wypłaty środków z konta gracza

Po weryfikacji numeru telefonu

Aby znieść ze swojego konta wszystkie powyższe ograniczenia i stać się posiadaczem konta stałego, należy zweryfikować swoją tożsamość poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego oraz podanie numeru rachunku bankowego. Można to zrobić w dowolnym momencie po założeniu konta.

Metody płatności

Dobrze rozwinięte płatności online są w obecnych czasach niezbędne do prowadzenia działalności w internecie. Szybkość i łatwość dokonywania depozytu jest na drugim miejscu wg. ilości wskazań jako czynnik wpływający na decyzję, którego bukmachera wybrać (według badań przeprowadzonych na brytyjskich graczach).

Dla wielu osób może być to zaskoczenie, ponieważ wydawałoby się, że najistotniejsze przy wyborze są szeroka oferta oraz bonusy bukmacherskie. Tak naprawdę jednak żadna, nawet najbardziej zachęcająca oferta nie jest w stanie przekonać gracza do założenia konta u danego bukmachera, jeżeli nie będzie miał możliwości dokonania depozytu. Właśnie dlatego ilość metod płatności jest tak ważna.

Światowe standardy to portfele elektroniczne takie jak: Skrill, Neteller, czy PayPal oraz pośrednicy płatności tacy jak PayU, a w Polsce jeszcze TPay, Przelewy 24 oraz DotPay. Bardzo wygodną metodą płatności, która nie jest standardem wśród polskich bukmacherów są również karty pre-paid Paysafecard. Spośród typowo polskich innowacji warto wyróżnić jeszcze BLIKa, czyli system płatności pozwalający na bardzo szybkie płacenie za pomocą 6-cyfrowego kodu generowanego przez aplikację mobilną banku. Najstarszymi, choć wciąż często używanymi metodami płatności są szybkie lub tradycyjne przelewy bankowe oraz płatności kartami płatniczymi.

Polskimi bukmacherami z najlepiej rozwiniętymi metodami płatności są:

 • STS
 • PZBuk
 • Betfan
 • Fortuna
 • LVBET
 • forBET

sposoby wpłacania i wypłacania środków od bukmachera

Bezapelacyjnie najlepszą metodą płatności jest BLIK. Mimo, iż płatności przy jego użyciu nie są oferowane u wszystkich polskich bukmacherów, to płatności BLIKiem są zdecydowanie najszybsze i najwygodniejsze. Używając BLIKa nasza rola sprowadza się jedynie do sprawdzenia telefonu i przepisania kodu, dzięki któremu nasza płatność zostanie potwierdzona. BLIK wymaga jednak wcześniejszej instalacji odpowiedniej darmowej aplikacji, ale proces ten zajmuje dosłownie chwilę.

Na drugim miejscu znajdują się płatności z systemami PayU, DotPay, Przelewy 24 oraz karty kredytowe. Płacąc tymi metodami możemy być pewni, że nasza płatność zostanie przetworzona szybko i bezpiecznie, lecz te metody wymagają już nieco więcej zaangażowania od użytkownika. U wymienionych pośredników płatności należy zazwyczaj potwierdzić zlecenie płatności kodem z SMS bądź e-mail. W przypadku karty kredytowej wymagane jest przepisanie wszystkich danych z karty. Całość zajmuje około 30 sekund.

Trzecie miejsce to karty pre-paid Paysafecard. Ogromną zaletą tej metody płatności jest brak konieczności posiadania konta bankowego. Paysafecard można kupić w większości kiosków lub osiedlowych sklepów w Polsce. Za kartę zapłacimy w sklepie, a następnie przypisanymi do niej środkami dysponujemy w internecie. Wadą tego rodzaju płatności niewątpliwie jest konieczność fizycznego pójścia do sklepu, jednak Paysafecard jest nadzwyczaj bezpieczną metodą oraz doskonałym wyborem dla osób nieposiadających rachunku w banku.

Najsłabsze miejsca zajmują w naszej ocenie portfele elektroniczne takie jak Skrill, czy PayPal. Te metody wymagają wcześniejszego założenia konta oraz (nie wszystkie) weryfikacji tożsamości przy pomocy np. dowodu osobistego lub paszportu. Dodatkowo, aby zapłacić Skrillem lub PayPalem trzeba je wcześniej zasilić. Mimo, iż płatności portfelami elektronicznymi są dość szybkie i bardzo bezpieczne, wymagają sporo zachodu, aby móc taki portfel założyć. Jest to jednak bez wątpienia dobry wybór dla osób, które już posiadają konto na którejś z wymienionych wyżej platform.

Dodatkowe korzyści

Decydując jaki bukmacher będzie dla Ciebie najlepszy, warto zwrócić uwagę na “dodatkowe korzyści” jakie bukmacher oferuje. Mogą być one bardzo pomocne i ułatwią obstawianie zakładów w przyszłości. Jako dodatkowe korzyści można zakwalifikować bardzo wiele rzeczy. Od opisanych już wcześniej bonusów bukmacherskich, przez okresowe promocje, aż po korzyści wynikające z programu lojalnościowego.

Dla przykładu, bukmacher STS ma w swojej ofercie “BETGAMES”, czyli symulowane gry karciane. Dzięki BETGAMES dostajemy możliwość obstawiania m.in. pokera lub bakarata.

Z kolei bukmacherzy PZBuk oraz Fortuna dają dostęp do “sklepu gracza” (w przypadku PZBuk) i “e-shopu” (w przypadku Fortuny). Oba sklepy opierają się na programie lojalnościowym, w którym po zebraniu odpowiednio dużej ilości punktów, możemy wymieniać je na nagrody w tych właśnie sklepach. Punkty można otrzymywać np. za codzienne logowanie, za weryfikację tożsamości lub za dokonywanie depozytów.

Dodatkowe korzyści można uzyskać także w Betfan, gdzie otrzymujemy możliwość m.in. gry bez podatku.  Dodatkowo, polski bukmacher organizuje promocję o nazwie Radar365. Polega ona na tym, że bukmacher każdego dnia przygotowuje dla swoich graczy inne promocje. Jeśli gracz spełnił warunki promocji to otrzymuje bonus, który zostaje przyznany w ciągu 72h od spełnienia warunków.

Dodatkowych premii możemy szukać także w Totolotku gdzie na graczy czekają promocje z nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi, Totalbecie gdzie obowiązują regularne promocje takie jak Kasomania czy Total Boost oraz w eWinnerze gdzie można skorzystać z promocji Custom Bet, wyszukiwarki najbardziej korzystnych kursów lub promocji Cash Out.

Opinie innych graczy

Podczas poszukiwania najlepszego bukmachera dla siebie, dobrym pomysłem jest również zadanie pytania swoim znajomym lub innym graczom: Jakiego bukmachera polecacie?

Sprawdzenie opinii i rekomendacji od innych graczy może okazać się bardzo pomocne. Zdanie osób, które korzystają z usług danego bukmachera na co dzień, pozwala na otrzymanie wiarygodnych wiadomości “z pierwszej ręki”.

opinie graczy o bukmacherze

Bez wątpienia najbardziej wartościowe są takie opinie o bukmacherach, które odnoszą się do konkretnego elementu oferty np. informacje o wysokości kursów, opinie dotyczące bonusów na start, przebieg rejestracji itp. Odpowiednio sformułowane pytanie pozwala na otrzymanie rzeczowej i realnej odpowiedzi i oceny poszczególnych elementów oferty bukmachera, co może okazać się kluczowe przy wyborze najlepszego bukmachera.

Похожие записи

Komentarz

Ваш адрес электронной почты не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *